piątek, 24 stycznia 2014

Poszukiwanie pracy - pośrednicy zagraniczni

Pracy w Niemczech możecie szukać na wiele sposobów. O dwóch z nich: tzw. "wujku Google" i polskich agencjach pośrednictwa pracy pisałam już w poprzednich postach. Kolejną drogą na znalezienie zatrudnienia są zagraniczni pośrednicy, o których teraz kilka słów.

Takie agencje mają swoją oddziały w również w Polsce, nie musicie zatem wyjeżdżać od razu za granicę, aby skorzystać z ich usług. Pisałam tutaj, że polskie agencje pracy mają obowiązek uzyskania specjalnego certyfikatu, aby działać legalnie w naszym kraju. Z zagranicznymi agencjami pracy tymczasowej jest inaczej, bo nie mają takiego obowiązku. Przedsiębiorcy prowadzący zagraniczne agencje pracy mają jedynie obowiązek złożyć u marszałka danego województwa powiadomienie, w którym uwzględnią m.in. państwo swojego pochodzenia i termin wykonywania usług w Polsce.
No dobrze, ale formalności na razie wystarczy. Przejdźmy raczej do odpowiedzi na pytanie: "W jaki sposób możecie skorzystać z pomocy zagranicznych pośredników"?

Jeśli chcecie szukać pracy korzystając z pomocy niemieckich pośredników możecie zgłosić się zarówno do pośrednika państwowego czyli niemieckiego urządu pracy (Agentur für Arbeit) albo prywatnego (privater Arbeitsvermittler),
Zadaniem takich agencji, tak jak w przypadków polskich pośredników jest skojarzenia Was, czyli osób poszukujących pracy z odpowiednim pracodawcą. W efekcie podpisywana jest umowa o pracę bezpośrednio z firmą, która wystawiła ogłoszenie, nie z agencją.

Trochę inaczej działają agencje pracy tymczasowej (Arbeitsnehmerüberlassung). Jeśli zgłosicie się do takiej agencji, umowę podpiszecie bezpośrednio z nimi. Później agencja będzie tymczasowo kierować Was do różnych firm, które w danym momencie cierpią na brak pracowników. Pracownicy tymczasowi zwykle zatrudniani są na zastępstwo lub okresowo przy projektach specjalnych albo przy wzmożonym popycie na siłę roboczą, jak np. sezonowy zbiór owoców.

Jak sprawdzić czy niemiecka agencja pracy tymczasowej jest godna zaufania? 
Działalność takich agencji wymaga uzyskania wpisu do rejestru agencji tymczasowych pracy. Rejestr prowadzą regionalne dyrekcje niemieckiego urzędu pracy (Regionaldirektion). Wiarygodnym agencjom wydają one specjalne pozwolenie (Erlaubnis).
Jeżeli chcecie sprawdzić, czy niemiecka agencja pracy tymczasowej działa legalnie zapytajcie dyrekcji regionalnej właściwej dla Waszego regionu. Wykaz takich dyrekcji znajdziecie na stronie internetowej
niemieckiego urzędu pracy (Agentur für Arbeit).

Jak sprawdzić czy niemiecki pośrednik pracy w ogóle działa legalnie? 
Każdy kto pośredniczy w poszukiwaniu pracy musi być wpisany do ewidencji działalności gospodarczej we właściwym urzędzie miasta (Gewerbeamt). Jeśli chcecie sprawdzić, czy niemiecki pośrednik działa legalnie, najlepiej jest poprosić go o aktualny odpis z ewidencji działalności gospodarczej.

To jest ważne
Jeśli wybierzecie już agencję dla siebie i sprawdzicie, że działa legalnie, pamiętajcie, że czy to przy szukaniu pracy czy już przy finalizowaniu kontraktu, prywatny pośrednik pracy w Niemczech:
 • nie ma prawa żądać od Was zaliczek 
 • wynagrodzenia ma prawo żądać tylko wtedy, gdy w wyniku jego działań doszło do zawarcia umowy o pracę
 • gdy zlecacie pośrednikowi znalezienie pracy, ten ma obowiązek podpisać z Wami pisemną umowę, w której zostanie określone jego wynagrodzenie
 • wynagrodzenie pośrednika nie może przekraczać 2.000 euro, a przy pośrednictwie dla opiekunek nie więcej niż 150 euro! 
Dlaczego warto wybrać agencję pośrednictwa pracy?
Takie agencje niezaprzeczalnie mają swoje plusy. Ich główne zalety to przede wszystkim to, że:
 • oferty pracy i pracodawcę możecie sprawdzić bezpłatnie przez agencję, nie narażając się na koszty i niepotrzebny wyjazd
 • agencja ma obowiązek zawrzeć z Wami pisemną umowę w języku polskim
 • jeśli Wasze doświadczenie i/lub znajomość języka są niewystarczające, agencja może zaoferować w kraju nieodpłatne szkolenia językowe i takie podnoszące kwalifikacje
 • agencja ma doświadczenie w poszukiwaniu pracy, jej pracownicy wiedzą więc, jak rozpoznać wartościową ofertę
 • wszystkie formalności związane z zatrudnieniem załatwicie w Polsce, w języku ojczystym, nie musicie się niepotrzebnie stresować niemieckimi urzędnikami 
 • będąc w Niemczech w razie potrzeby możecie otrzymać pomoc ze strony agencji, która znalazła Wam zatrudnienie
 • z reguły agencje pracy gwarantują ubezpieczenie i załatwiają wszystkie formalności z tym związane
Bez względu na to czy pracy będziecie szukać na własną rękę czy przy pomocy pośredników, życzę Wam powodzenia! :)

(zdjęcie: joeseeber.com)


3 komentarze:

 1. Ja chciałabym znaleźć pracę w swoim zawodzie a konkretnie jako płytkarz. Zależy mi na czasie , ponieważ poprzednią pracę straciłem już jakiś czas temu. Nie znam się za bardzo na różnych stronach internetowych jednak ostatnio przypadkowo natrafiłem na taką stronę http://oferia.pl/ gdzie z tego co zrozumiałem można dodać swoje ogłoszenie. Czy ktoś z Was również używa tej strony ? Liczę na Wasze rady i wskazówki, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja chciałabym znaleźć pracę w swoim zawodzie a konkretnie jako płytkarz. Zależy mi na czasie , ponieważ poprzednią pracę straciłem już jakiś czas temu. Nie znam się za bardzo na różnych stronach internetowych jednak ostatnio przypadkowo natrafiłem na taką stronę Fraza/anchor gdzie z tego co zrozumiałem można dodać swoje ogłoszenie. Czy ktoś z Was również używa tej strony ? Liczę na Wasze rady i wskazówki, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń