sobota, 19 września 2015

Dirndl i Lederhosen - co to właściwie takiego?

Dziś w Monachium zaczyna się Oktoberfest, czyli coroczne święto piwa i amatorów legalnego upijania się na świeżym powietrzu. Dlaczego legalnego, skoro w Bawarii można bez problemu pić w miejscach publicznych? A dlatego, że w czasie Okteberfest nikt nie spojrzy na Was spode łba jak będziecie zaczepiać nieznajomych i próbować rozmawiać z nimi z niezrozumiałym języku zwanym bełkotem, zataczając się przy tym co trzecią wypowiadaną literę. Ale o całym Oktoberfeście będzie więcej ciut później. Dzisiaj post będzie dla tych, którzy kochają modę i lubią łączyć ją z tradycją. Oto obowiązkowe wdzianka dla dużych i małych obu płci.

Didle i Lederhosen - co to


Zacznijmy od tego, że nie tylko piwo w czasie Oktoberfest jest drogie. Strój do picia także kosztuje małą fortunę. No ale cóż, czego nie robi się dla... tradycji!(?)

Typowy bawarski strój kobiecy jest ciężko wymówić, ale gdy wyobrazicie sobie typową niemiecką Helgę, na pewno stanie Wam przed oczami dość postawna kobieta z czerwonymi ustami i warkoczami ubrana właśnie w... Dirndl. Ci, którzy już połamali sobie język próbując wymówić wyraz złożony z sześciu liter z tylko jedną samogłoską, mogą po prostu przetłumaczyć to słowo jako tradycyjna sukienka z fartuchem i głębokim dekoltem. 
Typowy Dirndl składa się ze spódnicy (w przeróżnych długościach), pończoch, fartucha i koszuli z dekoltem rozmiarów Kanionu Kolorado. Na to można założyć kamizelkę, wisiorek, różnego rodzaju ozdoby lub przywdziać tradycyjny kapelusz z piórem. 

                    

Ciekawe w tym stroju są tradycyjne niuanse, bo na przykład jeśli dziewczyna zwiąże fartuch z lewej strony oznacza to, że jest wolna, fartuch zawiązany ze strony prawej wskazuje na to, że kobieta jest już zajęta. 

Stroje dla Panów składają się przede wszystkich ze skórzanych spodni, tzw Lederhosen, szelek i charakterystycznych skarpet. Do tego należy bezwzględnie założyć koszulę, w kratkę lub zwyczajną białą. Na wierzch można dodać kamizelkę czy tradycyjny kapelusz.
Szanujący się bawarski mężczyzna będzie miał dwie pary takich spodni: jedną z długością nad kolano, drugą z długością do kolan.  

                   


Didle i Lederhosen - co to

Niezwykłe jest to, jak męski strój jest niekiedy utożsamiany ze statusem społecznym osoby, która go nosi. Na przykład szelki bywają przekazywane z pokolenia na pokolenie, niekiedy ozdobione na przykład rodowym herbem. Nie bez znaczenia jest też na przykład skóra, z której zostały wykonane Lederhosen. 

Dirndl i Lederhosen mają głęboko zakorzenioną historię w regionach Bawarii. Stroje męskie były w dawnych czasach zakładane "od święta", przy okazji świąt, ślubów czy różnego rodzaju rocznic. Za to Dirndl służył do... łatwego rozróżnienia służącej od kelnerki.Ile kosztują takie cuda? Oczywiście wszystko zależy od tego z jakich materiałów zostały wykonane. 
Mniej więcej w sierpniu, sklepy już zaczynają się wypełniać tymi tradycyjnymi strojami. Szczególnie Dirndl można kupić w najprzeróżniejszych kolorach i wzorach. Najtańsze to koszt ok 39/49 Euro. Ale tradycyjne bawarskie stroje z prawdziwego zdarzenia to wydatek około 100 Euro w górę.
Istnieją też wersje mini dla młodszych wielbicieli bawarskiej tradycji.

Didle i Lederhosen - co to


Prost!

M.


(zdjecia: własne oraz stilikone-berlin.de, pinimg.com, trachten24.eu, bavaria-lederhosen.com)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz