wtorek, 11 lutego 2014

Mini job - praca dla szukających wolnego czasu

Dzisiaj post z serii poradnikowych dla tych, którzy np. nie mogą lub nie chcą pracować w pełnym wymiarze czasu. Mini job, inaczej mini praca to dość popularna forma zatrudnienia w Niemczech. Jest to praca w niepełnym wymiarze godzin, a więc nie wymaga od nas siedzenia za biurkiem od 9 do 17 od poniedziałku do piątku. To dość wygodne. Minusem jednak jest to, że na mini job można zarobić maksymalnie 400 - 450 euro. Z drugiej strony to świetna alternatywa na przykład dla młodych matek lub osób z nienormowanym czasem pracy lub pracowników sezonowych. 
nowyland
Jak to działa? 

Zasady mini job
Mini job to forma zatrudnienia na czas określony. Pracownik otrzymuje pensję za ilość realnie przepracowanych godzin, jest to maksymalnie 15 - 20 godzin w tygodniu. Pieniądze, które zarobimy są zwolnione z podatku (jeżeli jest to nasz jedyny dochód). Każdy pracownik zatrudniony na mini job ma prawo do urlopu (ok. 24 - 30 dni w roku) oraz prawo do zasiłku chorobowego. Ponadto chronione są też kobiety w ciąży, a po urodzeniu dziecka otrzymują tzw. Elterngeld, czyli odpowiednik polskiego zasiłku macierzyńskiego. To co jest jeszcze ważne to fakt, że pracując na mini job'ie często naliczane są nam też zaliczki, m.in. na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe oraz zaliczka na podatek (tylko wtedy jeśli mini job nie jest naszym jedynym dochodem i przekraczamy kwotę zwolnioną od podatku). Ważne jest to, że Ci, którzy zdecydują się pracować w gospodarstwie domowym mogą liczyć na niższe stawki odprowadzane na podatek niż Ci, którzy zatrudnią się w tzw. sektorze komercyjnym.
Inne korzyści dla mini-pracownika
Z reguły osoba zatrudniona na mini job nie musi martwić się rozliczeniami. Za wszystkie składki i wyliczenia odpowiedzialni są pracodawcy. Dużą zaletą są też elastyczne godziny pracy. Pozwala to dopasować czas pracy do innych zajęć, np. studiowania lub opieki nad dziećmi. Z pracy na mini job mogą też korzystać osoby na emeryturze lub zarejestrowane jako bezrobotne ponieważ zarabiając 400 euro miesięcznie nie tracą prawa do zasiłku.
Zdajmy sobie sprawę jeszcze z jednej rzeczy...
Oczywiście nigdy nie jest tak, żeby wszystko było jasne i klarowne, a ludzie nie wykorzystywali szans poprzez małe machlojki. Zdarza się tak, że osoby pracujące np. przy opiece nad osobami starszymi często w papierach mają napisane, że pracują na mini job, a w rzeczywistości zatrudniani są na cały etat lub nawet więcej. Oficjalnie dostają 400 euro, a drugie tyle lub więcej "pod stołem". Pracodawca odprowadza mniejsze składki, a pracownik np. nie traci prawa do zasiłku. Wszystkim więc taki układ pasuje. Trzeba jednak pamiętać, że wykazywanie mniejszych dochodów przez dłuższy czas skutkuje później np. w postaci niższej emerytury.
Najczęściej na mini job pracę możemy znaleźć w:
 • sklepach
 • kawiarniach
 • barach
 • restauracjach
 • biurach
 • fabrykach
 • na budowach
 • przy pracach sezonowych

(zdjęcie: zdf.de)

4 komentarze:

 1. Zarabiając 400 euro nie traci się prawa do zasiłku, ale też całego nie zachowuje. Kwota wolna od potrąceń to 165 euro. Jeśli zarobię 400, potrącają mi 235 euro z zasiłku (400 minus 165).

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry!!!Mam pytanie może uzyskam odpowiedz tutaj,otóż:pracowałam na minijob-ie u szefa dość długo.Pewnego dnia pokłóciliśmy sięi odeszłam z pracy.Chciałabym teraz mieć dziecko z chłopakiem,ale nie wiem od czego zacząć po tym minijob?

  OdpowiedzUsuń
 3. Generalnie jest to bardzo wygodna forma dodatkowej pracy. Zawsze można sobie coś dorobić, a jednocześnie nie jest tak angażująca jak praca stała. W Niemczech znajdziemy wiele takich ofert pracy w różnych branżach.

  OdpowiedzUsuń