środa, 14 maja 2014

Nasze dylematy

Naturalną rzeczą w XXI wieku jest to, że jeśli ktoś ma zamiar przeprowadzić się do innego państwa, poszukuje w Internecie różnych informacji. I tak w pewnym momencie trafi na różnego rodzaju strony z forami internetowymi, grupy na Facebook'u i takie tam. Ja też tak robiłam. 

nowyland

Teraz będąc już w Niemczech nadal często obserwuję te fora i grupy. Prawda jest taka, że zadawane pytania lub poruszane wątki dość często się powtarzają. Dlatego zebrałam dla Was te najpopularniejsze i najbardziej ciekawe. Post polecam szczególnie tym nowo-przybywającym do Niemiec.

Niektórzy decydują się najpierw na znalezienie pracy poprzez polskich lub niemieckich pośredników i dopiero później wyjeżdżają. Ale często jest tak, że decydujemy się najpierw przeprowadzić, a dopiero później szukać pracy. Nie jest to złym pomysłem jeśli na start macie jakieś oszczędności lub znajomych, którzy mogą pomóc Wam na miejscu. Decyzja o przeprowadzce i znalezieniu pracy na własną rękę jest moim zdaniem dużo bardziej skomplikowana bo od razu zaczynają się schody i milion pytań oraz papierologii. O ile pracy można szukać przez Internet, będąc jeszcze w Polsce, o tyle wszystkie inne formalności trzeba załatwić już na miejscu po przyjeździe. O co najczęściej pytamy na forach Polaków dłużej tu mieszkających?

Czy od razu po przyjeździe musimy mieć niemiecki meldunek?
Odpowiedź brzmi nie. Jesteśmy przecież w UE możemy więc "wpaść z wizytą" do rodziny lub znajomych na jakiś czas i nie ma w tym nic złego. Uważajcie tylko. W momencie kiedy "wizyta" znacznie się przedłuży, a znajomy ma wścibskich sąsiadów, którzy dadzą znać policji, że mieszkacie u kogoś bez meldunku, możecie mieć spore kłopoty. W celach turystycznych w DE możecie być max 90 dni.

Czy bez meldunku mogę zacząć pracować?
I w tym przypadku odpowiedź również brzmi nie. Bez meldunku nikt w niemieckich firmach niestety nie zatrudni Was do pracy. Meldunek jest niezbędny do załatwienia wszystkich formalności. Możecie to zrobić w urzędzie meldunkowym miasta, w którym mieszkacie.

Czy znajdę pracę bez znajomości języka niemieckiego? 
Prawda jest taka, że w Niemczech Polaków jest dość sporo. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć pracę nawet w polskiej firmie, z polskim szefem i pracownikami. Jednak bez znajomości niemieckiego, chociaż w stopniu komunikatywnym, jest dość trudno.

Czy mogę liczyć na pomoc biura pośrednictwa pracy jeśli nie znam języka?
Z tego co wiem, pośrednicy oczekują zazwyczaj znajomości niemieckiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Chodzi tu głównie o dogadanie się z innymi pracownikami i o przynajmniej podstawowe zrozumienie kursu BHP.

Czy koniecznie muszę mieć ubezpieczenie w Niemczech?
To pytanie na forach pada dość często. Musicie wiedzieć, że w Niemczech istnieje powszechny obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Możecie wybrać pomiędzy ustawowymi kasami chorych, a prywatnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. 

A co jeśli nie znajdę pracy?
"Jakaś" praca zawsze się znajdzie. Najpierw, jeśli macie taką możliwość, zacznijcie szukać czegoś konkretnego w Waszej dziedzinie, czyli pracy, która najbardziej Wam odpowiada. Jeśli po jakimś czasie Wasz telefon nadal będzie milczał, u pośredników nic, a Wy poczujecie, że musicie zarobić jakieś pieniądze, to zawsze możecie pójść do pracy jako pomoc kuchenna, kelner(ka), sprzątać mieszkania lub biura. Takich prac jest dość sporo, a w większości przypadków znajomość języka nie jest konieczna. Warto też pytać znajomych lub w określonych grupach np. na Facebook'u. Czasem ktoś z dobrego serca napisze post o tym, że gdzieś szukają pracowników.

Jaka jest najszybsza droga, aby nauczyć się języka niemieckiego?
Na ten temat pisałam już w poście tutaj. Najlepiej naukę zacznijcie jeszcze w Polsce. Słuchajcie niemieckiej TV, radia, może jakiś kurs? W Niemczech jest też sporo możliwości, aby pójść na kurs za niewielkie pieniądze. Ale pamiętajcie, że nikt za Was języka się nie nauczy. Warto więc kupić sobie dobrą książkę z ćwiczeniami lub po prostu szperać w Internecie. Jest mnóstwo blogów językowych, na pewno któryś przypadnie Wam do gustu, polecam też moją zakładkę Mówić Deutschem :)


(zdjęcie: hiszpanskie-nieruchomosci.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz