środa, 21 listopada 2018

Niemiecka klasa podatkowa. Do której Ty należysz?

Ten artykuł będzie o tym, że Niemcy uwielbiają komplikacje (jakby to była jakaś nowość :-p). Odpowiem też na pytanie, w jaki sposób niemiecki rząd zmusza do małżeństwa ;)Każdy z nas słyszał pewnie przynajmniej raz w życiu, że Niemcy uwielbiają porządek i zorganizowanie. I tak, w każdym powiedzeniu podobno jest ziarenko prawdy, ale Niemcy uwielbiają też utrudniać i komplikować życie swoich obywateli. Niemieckie klasy podatkowe są tego najlepszym przykładem.

Czy tego chcemy czy nie każdy z nas musi płacić podatki. Nie inaczej jest też w Niemczech. Podatek od wynagrodzenia (czyli podatek, który płacisz z racji tego, że zwyczajnie zarabiasz) tutaj nazywa się Lohnsteuer. I gdyby tylko chodziło tu o zapamiętanie nazewnictwa i definicji nie byłoby nawet potrzeby pisania tego tekstu. Więc dobrze zgadliście, nie jest tak prosto. I żeby było śmieszniej nawet Niemcy gubią się czasem w swoich własnych przepisach. 
Do rzeczy!
W Niemczech istnieje aż 6 klas podatkowych! Tak, dobrze widzicie - SZEŚĆ!
Zapytacie od razu, a po co? Kto o tym decyduje? Dlaczego tak dużo? Czy można je zmieniać jak nam się podoba? I najważniejsze, do której klasy podatkowej ja się zaliczam? 
Juz tłumaczę.

Zacznijmy jak zwykle, czyli od początku.
To, do której klasy podatkowej zaliczysz się Ty zależy w dużej mierze od Twojej sytuacji osobistej. Tak zwane single zaliczają się do zupełnie innej klasy podatkowej niż rozwódki czy ludzie z dziećmi. Zdradzę też od razu, że singiel ma... najgorzej.

Która klasa podatkowa jest dla mnie?
Jak już wspomniałam wcześniej w Niemczech istnieje 6 klas podatkowych. Chciałam potraktować temat jak najłatwiej, więc poniżej krótkie ich wyjaśnienie:
  • Klasa 1 - to klasa dla singli. Trafiasz do niej jeśli nie jesteś w związku małżeńskim. Dotyczy to także wdowców lub osób żyjących w długotrwałej separacji. Tutaj też drobna uwaga - klasa podatkowa 1 może też obowiązywać osoby pracujące w Niemczech, których mąż/żona mieszka w innym kraju (choć są wyjątki w ramach krajów UE)
  • Klasa 2 - to grupa dla matek i ojców samotnie wychowujących dzieci. I tutaj bonus dla tych, którzy zastanawiają się jak formalnie nazywa się tu osoby samotnie wychowujące dzieci - jest to Alleinerziehendenentlastungsbetrag.  
  • Klasa 3, 4 i 5 - to klasy podatkowe dla małżonków. Detale są dość skomplikowane jednak ogólna reguła jest dość prosta. Jeśli małżonkowie zarabiają podobne pieniądze, wtedy najkorzystniej jest aby oboje zarejestrowali się w 4-tej klasie podatkowej. Jeśli natomiast różnica zarobków jest spora to wtedy doradza się, aby osoba zarabiająca więcej została zapisana do 3-ciej klasy podatkowej, a współmałżonek do klasy 5. Zasada ta dotyczy również małżeństw, w których tylko jedna osoba pracuje. 
  • Klasa 6 - są to osoby, które mają już jedną z wyżej wymienionych klas podatkowych, ale posiadają jeszcze inne, dodatkowe zatrudnienie. 
Klasy podatkowe 1 i 6 są najmniej korzystne ponieważ odprowadzane są od nich największe składki. 

Czy mogę zmienić klasę podatkową?
Klasa podatkowa zazwyczaj przypisywana jest automatycznie w momencie rejestracji do urzędu skarbowego. O to więc nie trzeba się zbytnio martwić. Należy jednak przypilnować klasę podatkową w momencie gdy nasza sytuacja życiowa ulegnie zmianie, gdy na przykład urodzi nam się dziecko lub zawarliśmy związek małżeński. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek o zmianę klasy podatkowej w urzędzie skarbowym. 
Wniosek o zmianę klasy podatkowej można na przykład pobrać w internecie. Jeśli jednak nasz niemiecki nie jest na tyle dobry lub nie czujemy się na siłach aby taki wniosek złożyć samemu można wtedy skorzystać z pomocy adwokata lub radcy podatkowego.


(zdjęcie: botlist.co)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz