niedziela, 29 grudnia 2013

Szukanie pracy podejście pierwsze. Portale internetowe

Jak już wspomniałam, nie nastawiam się, że dobrą pracę w Niemczech znajdę "od ręki", ale szukać muszę zacząć.
Zaczynam standardowo od Internetu. Taka forma szukania pracy w XXI wieku jest najbardziej oczywista. Do tego szybko, bez pośredników i z kubkiem gorącej herbaty w ręku.


Okazuje się, że stron z ogłoszeniami jest sporo, ale trzeba mocno je przesiać, bo większość jest po prostu niemerytoryczna lub nieaktualizowana, czyli ostatnio dodana oferta pracy to maj 2012.
Jeśli i Wy chcecie szukać pracy przez Internet uzbrójcie się w dwie rzeczy:

 1. Kartka i długopis lub XXI-wszo wieczny plik Excel
 2. Cierpliwość
Dlaczego cierpliwość? Już tłumaczę.
Gdy znajdziecie już aktualne strony ułatwiające znalezienie pracy musicie przygotować się na to, że aby zaaplikować na większość z nich, będziecie musieli się najpierw zarejestrować na portalu, który opublikował daną ofertę. O samym procesie rejestracji post będzie później, teraz radzę tylko cierpliwie i skrupulatnie po prostu zarejestrować się na wszystkie możliwe strony. Im więcej tym lepiej bo wtedy Wasze szanse minimalnie rosną. Do tego potrzebna jest cierpliwość. Najlepiej całe jej połacie.

Do czego będziecie potrzebować pliku Excel? 
A kto zapamięta te wszystkie hasła i loginy do rejestracji? Fajnie jeśli macie jeden wybrany login, którego używaliście dotychczas na większości portali. Tu jednak ten trik na pewno nie sprawdzi się w 100%. Z prostych powodów - login może być już zajęty przez innego użytkownika, jakiś portal będzie wymagał np. rozpoczęcie loginu z wielkiej litery, w następnym będziecie musieli na końcu loginu podać (koniecznie!) cyfrę, gdzieś tam login będzie musiał zawierać więcej niż 20 znaków. Także z dobrego serca radzę - zapisujcie loginy i hasła do wszystkich portali, w których zakładacie konta! Tylko tego nie zgubcie!
Taki plik lub kartka (jak kto woli) przyda się Wam na pewno w niedalekiej przyszłości. To jasne, że na daną stronę z ogłoszeniami będziecie chcieli wejść więcej niż raz, prawda? Za tydzień, miesiąc, może w przyszły wtorek. Nie dość, że będziecie wiedzieli dokładnie, jaki konkretny login i hasło macie na danym portalu, to jeszcze podczas przeglądania zapisków nie pominiecie żadnego wyselekcjonowanego portalu. 
Sama zaczęłam prowadzić taki spis. Dodałam do niego jeszcze kolumnę z notatką kiedy ostatnim razem odwiedzałam daną stronę, żeby mieć jako taką ciągłość w aplikowaniu. Wy możecie rozszerzać taką listę o cokolwiek chcecie. Zaufajcie mi - to jest jeden z kluczy do sukcesu. I tak, nie ma za co :)

Poniżej znajdziecie spis niektórych stron www, gdzie warto zajrzeć jeśli szukacie pracy w Niemczech. To swoisty mix stron niemieckich, polskich i czasem angielskich.
 • monster.de
 • de.indeed.com
 • xpatjobs.com
 • absolventa.de
 • linkedin.com
 • pracuj.pl
 • infopraca.pl
 • jobisjob.de
 • stepstone.de
Najlepiej jeśli ustawicie sobie na tych wszystkich portalach e-mailowe powiadomienia. Możecie praktycznie na każdym z nich zapisać się do newslettera. Gdy wypełnicie rodzaj pracy, jaki Wam odpowiada i lokalizację, za każdym razem gdy pojawi się nowa oferta pracy zostaniecie o tym powiadomieni e-mailowo. To bardzo przydatne.
Jeśli macie więcej sprawdzonych stron - piszcie.

(zdjęcie: flickr.com)


8 komentarzy:

 1. quoka.de
  Tu jest bardzo dużo ogłoszeń, nie tylko związanych z pracą.
  Można wybrać miejscowość i odległość od niej, np. w promieniu 20 km od Berlina.

  OdpowiedzUsuń
 2. gigajob.de
  Oczywiście trzeba się zarejestrować i stworzyć swój profil, ale w moim przypadku okazał się bardzo skuteczny. Stworzyłam swój profil, dodałam uśmiechnięte zdjęcie i pracodawcy sami zaczęli do mnie pisać, no i niedługo wyjeżdżam :-)
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja teraz szukam pracy w Niemczech. Czy to prawda, że od stycznia nawet roznosiciele ulotek będą zarabiać 8,5 Euro za godzinę? Prócz portali, które wypisałaś znalazłam też dużo ofert pracy w Niemczech na www.praca.eu/oferty-scr.niemcy.html Niestety są one w większości skierowane do specjalistów lub ludzi do administracji, a ja szukam jakiegoś prostszego, ale dobrze płatnego zajęcia. Możesz coś polecić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to prawda, że płaca minimalna wzrośnie od stycznia. Szczegóły możesz łatwo znaleźć w Internecie. Jeśli szukasz pracy warto zaglądać na fora internetowe i ogłoszenia polonijne w Internecie. Dołącz również do polonijnych grup na Facebook'u

   Usuń
 4. Dziękuje za podpowiedzi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń