niedziela, 12 stycznia 2014

Poszukiwanie pracy - polscy pośrednicy

Jakiś czas temu pisałam, jak zacząć szukanie pracy w Internecie. Dziś trochę o tym, że nie zawsze musicie szukać jej samodzielnie. Ktoś może Wam w tym pomóc.
Ten "ktoś" to tzw. pośrednicy, czyli wyspecjalizowane agencje zajmujące się znalezieniem pracy odpowiedniej dla danego kandydata.


nowyland

Jeśli jesteście jeszcze w Polsce możecie tu skorzystać zarówno z usług polskich jak i zagranicznych agencji pracy. Działa ich na rynku dość dużo i cieszą się sporą popularnością. Plusem skorzystania właśnie z takiego rozwiązania jest na pewno to, że rekrutacja odbywa się w języku polskim i na miejscu w kraju. Dużym minusem są jednak niższe zarobki i brak zatrudnienia na czas nieokreślony. 
Ale jaką agencję wybrać?

Jakiej agencji zaufać?
Zgodnie z polskim prawem, każda agencja pośrednictwa pracy, aby działać legalnie musi zostać wpisana do rejestru agencji zatrudnienia. Taki rejestr prowadzą marszałkowie województw. Aby agencja mogła zostać do niego wpisana musi otrzymać od marszałka specjalny certyfikat, który ten wystawia tylko jeśli agencja spełni szereg wymogów, np. posiadanie własnej siedziby i sprzętu. Na początku każda agencja, która spełnia wymogi dostaje tzw. wstępny certyfikat, ważny przez rok. Dopiero po tym okresie agencje mogą ubiegać się o certyfikat na czas nieokreślony. Jeśli wypatrzyliście już agencję i chcecie sprawdzić czy jest godna zaufania wejdźcie na stronę www.kraz.praca.gov.pl. Znajdziecie tam spis wszystkich legalnie działających agencji.

Dlaczego warto korzystać z usług pośredników? 
Agencje zatrudnienia zwykle działają na zlecenie prywatnych firm i poszukują dla nich odpowiedniego kandydata. Od tego czy go znajdą zależy ich sukces biznesowy. Dlatego muszą być szybkie, skuteczne i dynamiczne bo przekłada się to na ich reputację na rynku. Jednym słowem, takim agencjom zależy na tym, aby przeprowadzać skuteczną rekrutację. Dla osób poszukujących pracy dobry pośrednik może stać się kimś w rodzaju promotora.  

Pamiętajcie, że żadna agencja zatrudnienia nie może Was dyskryminować ze względu na płeć, rasę, wiek, niepełnosprawność, , pochodzenie etniczne, orientację seksualną, przekonania polityczne czy wyznanie religijne.
Legalnie działające agencje gwarantują bezpieczeństwo szukania pracy, pomagają w kontaktach z interesującymi pracodawcami i nie dyskryminują kandydatów.

Za co zapłacimy u pośredników?
Zapłacimy za takie rzeczy, które właściwie są oczywiste, jak nasz dojazd do miejsca pracy, badania lekarskie czy tłumaczenie dokumentów. 
Jeśli natomiast agencja z jakiś powodów będzie chciała zapłaty np. za wskazanie pracodawcy czy pobieranie przedpłat, najlepiej znaleźć innego pośrednika. 

I jeszcze porada - jeśli będziecie mieli jakieś wątpliwości lub chcecie dowiedzieć się więcej, zawsze możecie skontaktować się z Polską Inspekcją Pracy, która udziela też bezpłatnych porad prawnych.

Reasumując, jeśli zdecydujecie się na szukanie zatrudnienia i wyjazd do Niemiec przy pomocy polskiej agencji pracy, pamiętajcie o:
 1. sprawdźcie, czy agencja znajduje się w rejestrze działalności gospodarczej i czy działa legalnie,
 2. szukając agencji nie korzystajcie z ogłoszeń, w których podany jest tylko numer telefonu, a firma nie ma stałej siedziby,
 3. sprawdźcie najpierw agencję w Internecie, np. poczytajcie opinie na jej temat, skontaktujcie się z osobami, które już korzystały z jej usług, 
 4. pamiętajcie, że agencja pośrednictwa pracy nie może pobierać opłat za znalezienie pracy,
 5. pośrednik powinien udostępnić Wam informacje dotyczące przyszłego pracodawcy, np. jego adres, czy telefon 
 6. pośrednik powinien również przekazać Wam szczegóły dotyczące warunków Waszego przyszłego zatrudnienia,
 7. najlepiej sprawdźcie czy Wasz pośrednik ma podpisaną umowę z pracodawcą, u którego oferuje Wam posadę,
 8. pamiętajcie też, że polski pośrednik nie ma prawa bez Waszej wiedzy skierować Was do pośrednika zagranicznego.
I to by było na tyle. Dzisiejszy post może i trochę przy długi, ale wszystko wydawało mi się ważne :)

2 komentarze:

 1. bardzo mnie dziwi ze polecane sa agencje posrednictwa pracy.PRZECIEZ AGENCJE TO PATOLOGIA ....np.agencje wysylajace opiekunki do Niemiec,...niezaplacone ubezpieczenia ani podatki i lamanie prawa i czasu pracy, Agencje nie´rzadko zarabiaja wiecej na mc jak sama opiekunka

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie praca w Niemczech to dobry pomysł i jechanie z agencją to dobry pomysł, jak samemu nie chce się szukać pracy za granicą. Mam znajomą, która jechała pracować jako opiekunka z agencją i chwali sobie taką pracę.

  OdpowiedzUsuń