wtorek, 3 lutego 2015

Mieszkanie w Niemczech - jak je znaleźć?

Przeprowadzasz się do Niemiec. No i fajnie. Nowe miejsce, nowi ludzie, nowa praca i tak dalej.
Tylko, że w Niemczech trzeba gdzieś mieszkać. Jeśli jesteś właśnie na etapie poszukiwania mieszkania, lub zastanawiasz się, jak Polacy przyjeżdżający do Niemiec znajdują jakieś lokum, to ten post może Cię zainteresować.

nowyland blog


Po pierwsze, i pewnie nie odkryję Ameryki jeśli to powiem, tak samo, jak różne są powody, dla których wyjeżdżamy do Niemiec, tak różne są sposoby na to, jak znaleźć mieszkanie. Na ogół można je podzielić na dwie grupy:

  • dane - czyli wtedy, gdy ktoś w znalezieniu mieszkania nam pomoże, lub gdy już "przyjeżdżamy na gotowe"
  • zarobione - czyli droga trudniejsza, wtedy gdy mieszkania musimy szukać na własną rękę 
Zacznijmy od tej prostszej metody.

Mieszkania dane, czyli świetnie jeśli ktoś może Ci pomóc
Na ogół tym kimś są znajomi, rodzina lub firma, w której pracujesz.
  • Rodzina i znajomi - bywa tak, że żona przyjeżdża do męża, brat do siostry, siostrzeniec do ciotki itd. Jeśli masz się u kogo zatrzymać, przynajmniej na parę pierwszych dni/tygodni/miesięcy, to zrób to! Szukanie mieszkania na odległość jest bardzo trudne, zwłaszcza jeśli jesteś jeszcze w Polsce. Nikt nie wynajmie Ci mieszkania na odległość, a jeżdżenie co chwila do Niemiec nie ma sensu. Dlatego dobrze jest się u kogoś zatrzymać i szukać mieszkania już na miejscu.
  • Firma - szczęśliwcy, którzy razem z pracą w Niemczech dostają też w pakiecie zakwaterowanie mogą uznać, że ten "gest" od pracodawcy to jak gwiazdka z nieba. Zazwyczaj takie mieszkania są tańsze i w wielu przypadkach nie trzeba się też martwić o rachunki. Chociaż jest i druga strona medalu. Mieszkania, albo raczej kwatery, załatwiane przez pracodawcę nie są najczęściej zwykłymi mieszkaniami w bloku. Przypominają raczej coś na kształt akademików czy hosteli. Także, tanio i bez problemów, ale rzadko kiedy zdarza się, aby poczuć się tam jak u siebie w domu.
Mieszkania zarobione, czyli umiesz liczyć, licz na siebie
Jeśli nie masz znajomych czy rodziny w Niemczech, niestety mieszkanie musisz znaleźć na własną rękę. Bez owijania w bawełnę - nie będzie to proste. Jak wspomniałam, znalezienie mieszkania na odległość stoi na granicy cudu nad Odrą, także dobrze jest na początek pomyśleć o zarezerwowaniu jakiegoś hotelu, tak na start. Jak już będziesz na miejscu, o wiele łatwiej Ci będzie odwiedzać mieszkania do wynajęcia.
  • Internet to potęga - mieszkania najłatwiej szukać w Internecie, to wie każdy i pewnie Ty też od tego zaczniesz. Tylko gdzie dokładnie szukać? Stron z ogłoszeniami jest wiele, ale najbardziej skuteczne według mnie to: ebay.de, immobilienscout24.de i wg-gesucht.de. Ta ostatnia może być też bardzo dobrym pomysłem dla kogoś kto nie chciałby mieszkać sam. W Niemczech tak zwane WG są bardzo popularne. W skrócie są to mieszkania wynajmowane przez kilka osób. Bywa, że te osoby wcześniej wogóle się nie znały. Owszem, to droga popularna zwłaszcza wśród studentów, ale zdarza się też, że pracująca osoba koło 30-stki też poszukuje lokatorów. Jedna przestroga - podczas poszukiwań możesz natknąć się na "super ofertę", przepiękne zdjęcia idealnego mieszkania za niewielką cenę. Jeśli tam napiszesz i dostaniesz odpowiedź w stylu: Jestem lekarzem, obecnie mieszkam w Anglii, mieszkanie kupiłem dla syna, ale ten nie chce tam mieszkać. Oczywiście może Tobie wynająć mieszkanie, nie ma problemu. On zaraz jutro wyśle klucze pocztą, ty wpłacisz kaucję i gotowe. Hmmm... jednym słowem to jedno wielkie g.... W żadnym razie nie wysyłaj żadnych pieniędzy bo po prostu nigdy ich już nie zobaczysz. 
  • Przypadkowi ludzie - może to źle nazwana kategoria, bo ci przypadkowi ludzie bywają czasem bardzo pomocni i należy im się szacunek. Myślę tu o osobach spotkanych na przykład na Facebook'u czy na innych portalach. Tutaj rada - naprawdę warto jest się dopisać do fejsbukowych grup typu Polacy w Niemczech lub Polki w Monachium bo czasem zdarza się, że jakiś post może pomóc. Ludzie ogłaszają się w najprzeróżniejszych sprawach, także mieszkaniowych. Przydatne mogą być też portale skupiające Polonię w Niemczech, takie jak MyPolacy. Nawet jeśli będziesz tam zaglądał sporadycznie, nieważne. Dobra rada cioci - zaloguj się tam, to może pomóc!
No i na koniec, jeszcze jedno. Pewnie się domyślasz, że bez znajomości języka niemieckiego będzie bardzo ciężko coś znaleźć, bo jakoś trzeba się w końcu dogadać z wynajmującymi. Ale mam też i dobre wiadomości. Pierwsza to taka, że Niemcy jako kraj jest bardzo otwarty na imigrantów, więc ludzie są raczej przyzwyczajeni do obcokrajowców i nikt nie zdyskwalifikuję Cię tylko dlatego, że pochodzisz z innego kraju. Dwa, że większość ludzi zna angielki, więc jeśli Twój niemiecki kuleje, to nie bój się zadać pytania Sprechen Sie English? 
Żeby było prościej, oto najważniejsze słówka, które warto znać przy wynajmowaniu mieszkania:
Vertrag - kontrakt/umowa
Kaltmiete - miesięczny czynsz za wynajem (bez opłat za prąd, elektryczność etc.)
Warmmiete - kwota za opłaty
Gesamtmiete - czynsz całościowy. Kaltmiete + Warmmiete
Kaution - kaucja
Mieter - najemca
Vermieter - właściciel mieszkania

Powodzenia w poszukiwaniach!
M.


(zdjęcie: strefynieruchomosci.pl)

11 komentarzy:

  1. Bardzo dobry artykuł :) Choć te Firmowe mieszkania wcale do perełek nie należą. Nigdy nie wiadomo na kogo się trafi. Każdy pracuje na inną zmianę, czasem lokatorzy po prostu się mijają. Sam nie mieszkałem na takim jeśli chodzi o niemcy, natomiast słyszałem od kolegów z pracy że różnie to bywa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba też pamiętać, że w Niemczech wynajem mieszkania jest traktowany u nich bardzo poważnie. Umowy często spisywane są na wiele lat, nawet 20, muszą też wiedzieć o pracy zarobkach. Często też dostajemy pustostan, który trzeba zagospodarować, umeblować. Wynajmując tam mieszkanie mamy jednak pewność, że "jesteśmy na swoim" i, że nikt po roku do nas nie przyjdzie i nie powie, że się rozmyślił.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Święta racja :) warto też wiedzieć, że ktoś kiedyś może Was poprosić o dokument weryfikujący Waszą wypłacalność, czyli shufa.

      Usuń
  3. Czy są jakieś biura pośrednictwa mieszkań w polsce zeby znaleźć w niemczech ????

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. sam jeszcze się z takimi nie spotkałem ale bardzo często można w niemieckiej firmie znaleźć polaka, natomiast dużo posredników pracy rownież pomaga w znalezionu mieszkania. Kilku możesz znaleść na ZaGranica24.pl- Ogłoszenia, pomoc, porady

      Usuń
  4. Dzień dobry wszystkim czy jest jakies pośrednictwo w Polsce które pomaga w znalezieniu mieszkania dla rodziny w Niemczech poproszę o odpowiedzi jeśli ktoś się orientuje

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawe informacje. Zastanawiamy się nad przeprowadzką do Niemiec, kiedy córka osiągnie wiek szkolny. Mamy wygodne połączenie z Tarnowa do Niemiec, więc na razie oswajamy się z kulturą i językiem :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń