niedziela, 5 czerwca 2016

Czy da się przeżyć w Niemczech nie znając języka niemieckiego?

To pytanie pewnie zadają sobie wszyscy Ci, którzy chcą wyjechać zagranicę a nie znają lokalnego języka. I nie mówię tu wyłącznie o tych, którzy szykują się do wyjazdu do Niemiec, i nawet nie tylko o Polakach. Dlatego jeśli przeczytałeś temat tego posta i myślisz, że ten wpis będzie właśnie o Tobie, chcę Ci powiedzieć: Nie martw się, nie jesteś ani pierwszym, ani ostatnim, który zadaje sobie takie pytanie.



Pamiętam, że jako dziecko nie rozumiałam biblijnej opowieści o wieży Babel i nie rozumiałam dlaczego ludzie nie mogą używać tego samego języka. Przecież byłoby o niebo prościej.
Teraz gdy jestem już trochę starsza i rozumiem o wiele więcej, wiem, że rozwinięcie przez ludzkość wspólnego języka była raczej niemożliwa.

I tak jesteśmy w XXI wieku gdzie migracja jest tak normalną rzeczą jak oddychanie. I tu pojawia się problem zaczynający i kończący się jednym pytaniem: czy poradzę sobie w obcym kraju nie znając języka?

Jeśli planujesz wyjazd do Niemiec, a język znasz tylko trochę albo i wcale, na pewno rozmawiasz o tym ze znajomymi lub rodziną. Założę się o całe złoto świata, że najczęstszym zdaniem, które słyszysz jest: nie przejmuj się, pożyjesz trochę w tym kraju to język załapiesz natychmiast.
No tak, ale nie w tym jest problem. Chodzi o to na ile musisz znać język, żeby spokojnie móc się porozumieć w sklepie, restauracji i przede wszystkim w urzędzie.

Ze swojego doświadczenia powiem, że mieszkając w Niemczech ogólnie język niemiecki wypada znać i gdy go znasz jest o wiele prościej. Wiem Ameryki tu nie odkrywam, ale też nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

Już tak bardziej na serio. Potrzeba dobrej znajomości niemieckiego na początku zależy bardzo od dwóch rzeczy:

  • gdzie zamierzasz wyjechać? Czy jest to duże miasto o profilu międzynarodowym, takie jak Berlin czy Frankfurt nad Menem? Czey raczej planujesz zamieszać w mniejszym mieście, którego populacja nie przekracza 20 000 mieszkańców?
  • jak dobrze znasz język angielski?

Dlaczego miejsce zamieszkania i znajomość angielskiego są tak istotne? W większych miastach, w których mieszka dużo obcokrajowców dużo łatwiej jest porozumieć się po angielsku. I nie mówię tu tylko o życiu codziennym czyli zapytaniu na przykład o drogę. Jeśli masz szczęście i akurat idziesz załatwić jakąś urzędową sprawę możesz po drugiej stronie lady natrafić na osobę, która obsłuży Cię właśnie po angielsku. W dużych miastach większość ludzi dobrze komunikuje się po angielsku. Nawet jeśli na pytanie do you speak English? odpowiedzą yes a little bit możesz uwierzyć, że ich angielski będzie co najmniej na poziomie B2.

Znajomość angielskiego bardzo ułatwia sprawę. Jeśli przed wyjazdem do Niemiec nie masz czasu na wzięcie lekcji niemieckiego dobrym pomysłem będzie właśnie podszlifowanie angielskiego. Każdy coś tam pamięta ze szkoły więc nie powinno być to takie trudne.

Jeśli natomiast dopiero "wybierasz się" do Niemiec i od wyjazdu dzieli Cię jeszcze parę miesięcy to warto zainwestować trochę czasu i opanować język przynajmniej w stopniu podstawowym. Najlepiej wybrać się na korepetycje, ale jeśli nie masz kasy możesz skorzystać na przykład z programu partnerskiego Tandem (więcej na jego temat później) lub z bezpłatnych kursów dostępnych online.

Wracając do pytania z tematu posta. Czy da się przeżyć w Niemczech nie znając języka niemieckiego? Moim zdaniem TAK. Sprytny człowiek poradzi sobie w każdej sytuacji. Trochę niemieckiego, trochę angielskiego, a pozostałe dziury zatkasz językiem migowym. Klucz to nie spocząć na laurach! Gdy zauważysz, że tak naprawdę nie potrzebujesz znać niemieckiego perfekt bo to co umiesz w zupełności wystarcza by się dogadać, nie odkładaj nauki w kąt. Jest duża różnica pomiędzy dogadać się a komunikować się
Także głowa do góry, początki bywają trudne, ale grunt to iść do przodu.

M.


(zdjęcie: http://www.student.tu.koszalin.pl/)

7 komentarzy:

  1. Dzięki za ten wpis, własnie sie zastanawiam, zeby pojechac do Monachium. Nachwalil kolega z pracy niemiec, ale niestety nie moze ze mna jechac. Ja ang i wloski perfect, ale niemieckiego ni w ząb. Chyba pojade w tej sytuacji. A nie wiesz, gdzie mozna fajnie zjesc tam?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej Kaszkazmleczkiem, miejsc, w których można dobrze zjeść jest sporo. Oczywiście na czele Twojej listy powinien być niemieckie Biergarten gdzie rarytasem jest litrowe piwo i schycel (czyli polski schabowy). W Monachium jest też bardzo międzynarodowe z licznymi włoskimi, libańskimi czy indyjskimi restauracjami. Przy okazji dobry pomysł na kolejny post! Dzięki

      Usuń
  2. I Co drugi to Turek z kebabem,na kebabstrase

    OdpowiedzUsuń
  3. hej w jakim stopniu trzeba znać niemiecki ,aby móc pracować jako listonosz??? jak myślisz ile potrzeba czasu by się nauczyć niemieckiego na poziomie zadowalającym by pracować jako listonosz??? czy jest jakiś kurs dla osób chcących pracować na poczcie???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, myślę, że listonosz potrzebuje komunikatywnej znajomości niemieckiego i na początek pewnie nie jest się zbyt trudno tego nauczyć. Wystarczą chęci i trochę pracy nad językiem :) Proponuję dołączyć do szkoły językowej na przykład VHS. Trzymiesięczny kurs powinien Ci coś dać. Oczywiście wliczając w to rzetelną pracę w domu. Trzymam kciuki i daj znać jak poszło!

      Usuń
  4. Zdecydowałem się wyjechać do pracy za granicę. Waham się między Wielką Brytanią a Niemcami. Po angielsku mówię bardzo dobrze, niestety gorzej z niemieckim - dlatego skłaniam się w stronę UK. Piszesz, że w Niemczech da się przeżyć nie znając języka, ale czy podczas poszukiwania zatrudnienia, brak takich umiejętności nie zdyskwalifikuje mnie już na wstępie?

    OdpowiedzUsuń
  5. Przeżyć się zapewne da, pytanie brzmi - w jakim celu miałabym tam jechać, nie znając nawet języka ani kultury? :) Trafiłam nawet ostatnio na stronę prezentującą porady dla polaków przebywających w Niemczech i zdałam sobie sprawę, że sytuacja emigranta potrafi być naprawdę trudna.

    OdpowiedzUsuń